Sprzęty ogrodowe niezbędne w dużym ogrodzie

Roślinność ogrodowa wymaga regularnej pielęgnacji, która pozwala zachować roślinom pokrój, dobrą kondycję oraz pobudza je do kwitnienia i owocowania. Równie ważna jest pielęgnacja murawy, czyli jej regularne koszenie, napowietrzanie, nawadnianie i odżywianie. Właściciele dużych ogrodów wiedzą, jak ważny jest profesjonalny i niezawodny sprzęt ogrodowy. Co powinien posiadać każdy miłośnik zieleni ogrodowej?

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Trawnik jest uważany za najważniejszy element ogrodu. Stanowi tło dla roślin, jest miejscem rekreacji i zabawy. Gęsta i zielona murawa stanowi wizytówkę posesji, a dbanie o trawnik wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. W dużym ogrodzie trawnik może pokrywać znaczną część posesji, dlatego w takim miejscu niezbędna jest niezawodna kosiarka.

Wśród kosiarek wyróżnia się sprzęt spalinowy oraz elektryczny. Spalinowa kosiarka jest dobrym wyborem, jeśli ogród jest duży i nie ma możliwości używania kosiarki elektrycznej. Murawę przycina się również za pomocą nożyc do trawy ręcznych lub akumulatorowych. To idealne rozwiązanie do skracania źdźbeł w okolicy drzew, murków lub na obrzeżach.

Gęsty trawnik wymaga regularnego napowietrzania. Wycinanie otworków w podłożu oraz wtłaczania tam powietrza umożliwiają wertykulatory i aeratory. Sprzęty pomogą pozbyć się warstwy mulczu, która zbiera się u podstawy źdźbeł trawy. Zabiegi wpływają na kondycję trawnika, polepszają dostęp do wody oraz do nawozów.

Przycinanie i formowanie krzewów oraz drzew

Regularne skracanie pędów pozwala zachować atrakcyjny i dekoracyjny pokrój roślin, pobudza je do kwitnienia oraz tworzenia owoców. Do cięcia gałęzi używa się różnych sprzętów, są to m.in.:

  • nożyce do żywopłotu,
  • sekatory ręczne,
  • piły spalinowe,
  • piły ręczne,
  • piły akumulatorowe.

Akumulatorowe nożyce do krzewów są niezastąpione, jeśli zachodzi konieczność formowania roślin, częstego przycinania żywopłotu oraz przekwitniętych bylin. Nożyce pozwalają szybko skrócić pędy, nawet te zdrewniałe. Niewielkie krzewy można formować za pomocą ręcznych nożyc do żywopłotów. Warto wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają ostre cięcie i są wygodne w użytkowaniu.

Piły spalinowe i akumulatorowe są niezbędne w dużych ogrodach ze starym drzewostanem. Piła pomaga usunąć grube gałęzie oraz pociąć je na drewno kominkowe. Piły są niezastąpione w sadach przydomowych, gdzie często należy usuwać chore i stare gałęzie.

Ręczne narzędzia do uprawy ogródka warzywnego

Ogród przydomowy to nie tylko trawnik i rośliny ozdobne, ale to też ogródki warzywne, szklarnie lub jagodniki. Uprawianie grządek nie jest możliwe bez przydatnych narzędzi ręcznych — łopat, szpadli, grabi oraz motyczek. Rodzaj sprzętu zależy nie tylko od powierzchni grządek, ale też od rodzaju gleby. Na glebach lekkich wystarczą proste narzędzie, które umożliwią delikatną uprawę ziemi. Gleby ciężkie i zlewne wymagają zakupu cięższego sprzętu.

Do pielenia grządek, spulchniania ziemi przyda się ostra motyczka. Warto wybierać narzędzia dobrej jakości, które posłużą przez wiele sezonów i nie będą wymagały częstej konserwacji. Narzędzia ogrodowe powinno się czyścić po każdym sezonie i przechowywać w miejscu suchym.

O autorze

Author
Maciek

Miłośnik projektowania przydomowych ogródków

Wszystkie wpisy

Napisz komentarz