Jak dbać o drewniany taras?

Drewniany taras to marzenie wielu osób! Jest jednak trudny w utrzymaniu, a jego kolory z czasem blakną. Jak tego uniknąć? 

Drewniany taras może być piękny przez długie lata. Trzeba jednak spełnić jeden warunek – właściwie o niego dbać. Drewniany taras wymaga regularnego mycia i konserwacji. Można go również “uratować,” jeśli wcześniej nie był zadbany. Jak to zrobić? 

Jak myć drewniany taras?  

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że brudny taras nie jest estetyczny ani ładny. Zanieczyszczenia gromadzące się w szczelinach i bruzdach z czasem, mogą nawet uszkodzić drewniane deski.

 

Sprzątanie tarasu po zimie i późną jesienią jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Aby dokładnie oczyścić drewno z błota, zacieków i uporczywych plam, konieczne będzie użycie Myjki wysokociśnieniowej, która pomoże Ci utrzymać w czystości nie tylko taras, ale także całe podwórko, samochód, basen, który latem rozkładasz dla dzieci, a także inne drewniane elementy wyposażenia ogrodowego jak ławki, huśtawki i stół. 

Pamiętaj, by ciśnienie wody dobrać do rodzaju drewna. Z większą siłą wyczyść taras z drewna egzotycznego a z mniejszą ten, z drewna iglastego.  

 

Myjka znacząco ułatwi Ci czynności pielęgnacyjne i dzięki regulacji prędkości strumienia wody, dostosować je do rodzaju drewna,  jest także łatwa w obsłudze i konserwacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uruchomić myjkę kliknij w ten link (https://www.youtube.com/watch?v=Zpn-f7B9_kM). 

 

Latem natomiast najważniejsze jest codzienne sprzątanie. Najczęściej wystarczy do tego zmiotka i szczotka, ale jeśli widzisz większe zabrudzenia, warto posłużyć się myjką. Jeśli na Twoim tarasie są deski ryflowane, koniecznie zadbaj o oczyszczenie szczelin. Wymiataj zanieczyszczenia zawsze zgodnie z kierunkiem ryflowania.   

 

Konserwacja drewnianego tarasu 

Deski, to naturalny materiał, na który wpływają zmiany wilgotności. Deski wchłaniają wilgoć i zmieniają objętość, natomiast podczas upałów, wysychają i kurczą się, przez co szczeliny między nimi mogą mieć nawet do 1 cm szerokości. 

Może to doprowadzić do pęknięć i odkształceń, oraz ciemnienia i szarzenia patyny, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Najpopularniejszym sposobem zabezpieczania drewna przed szkodliwym wpływem klimatu jest regularne olejowanie. 

 

Jak olejować taras? Po dokładnym umyciu zaczekaj aż całkowicie wyschnie. Zaopatrz się w specjalny preparat  do impregnacji desek tarasowych oraz szeroki pędzel typu ławkowiec. Nabierz olej i rozprowadź cienką warstwę na każdej desce. W przypadku desek ryflowanych pamiętaj, by prowadzić pędzel wzdłuż ryfli. 

 

Renowacja drewnianego tarasu 

Twój taras pokrył się patyną, a Ty chcesz przywrócić deskom ich pierwotny odcień? Oto instrukcja w 3 krokach: 

Krok 1. Wybierz pogodny, ciepły i bezdeszczowy dzień, aby drewno miało okazję wyschnąć. Dokładnie umyj taras za pomocą myjki z użyciem mocnego, żrącego detergentu.  

Krok 2.  Pozostaw taras do wyschnięcia. 

Krok 3.  To olejowanie. W zależności od tego jak intensywnie używasz tarasu, wybierz olej rozpuszczalnikowy lub wodny. Jeśli taras w sezonie służy za plenerowy salon, jadalnię i wiesz, że będzie intensywnie użytkowany, wybierz pierwszy rodzaj oleju. Drugi rodzaj, czyli oleje wodne są ekologiczne, wolne od silnego zapachu, szybciej wysychają, ale nie są tak odporne na ścieranie.    

 

Jak widzisz, drewniany taras wcale nie jest tak trudny w utrzymaniu. Mimo tego, że drewno, jak każdy naturalny materiał, odkształca się, a wszelkie zabiegi pielęgnacyjne tylko opóźniają jego starzenie, odpowiednio pielęgnowany będzie służyć przez długie lata. 

O autorze

Author
Maciek

Miłośnik projektowania przydomowych ogródków

Wszystkie wpisy

Napisz komentarz