Wertykulacja – kompleksowa pielęgnacja trawnika

Wertykulacja trawnika to obowiązkowy punkt pielęgnacyjny w okresie wiosennym. Dzięki sprawnie przeprowadzonemu zabiegowi trawnik jest pobudzony do intensywnego wzrostu po wegetacji zimowej. Warto wykorzystywać wysokiej jakości narzędzia do wertykulacji, aby uzyskać najlepszy efekt.

Czym jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja murawy to zaawansowany zabieg pielęgnacyjny, który polega na pionowym nacinaniu darni przy pomocy metalowych ostrzy. Jest to zabieg gwarantujący dużo lepszy dostęp do powietrza, wody oraz światła słonecznego. Pozwala także usunąć najniższą strefę trawnika, czyli obumarłe rośliny, mech, liście czy drobne patyki. Nacinanie korzeni trawy pobudza do wzrostu nowe pędy, dzięki czemu po kilku tygodniach trawnik staje się dużo bardziej gęsty oraz zadbany. Wertykulację należy przeprowadzać na gęstej oraz dobrze zakorzenionej murawie. Najlepiej przeprowadzić go na trawniku co najmniej dwuletnim. Natomiast zbyt wczesne prowadzenie zabiegu może zniszczyć delikatne pędy trawy.

Narzędzia do wertykulacji trawnika

Aby skutecznie przeprowadzić zabieg wertykulacji trawnika warto wykorzystać wertykulatory oferowane przez markę Stiga. Są to urządzenia sprawdzające się zarówno przy dużych powierzchniach trawnika, jak również przy bardzo niewielkich trawnikach. Dostępne są wertykulatory ręczne oraz mechaniczne. Urządzenia mechaniczne doskonale sprawdzają się przy ogromnych murawach, gdzie w krótkim czasie oraz małym nakładem energii można przeprowadzić zabieg wertykulacji. Sprzęt ten posiada dodatkowo możliwość regulacji głębokości, aby ustawić rodzaj nacięć darni. Urządzenie wyglądem przypomina tradycyjną kosiarkę. Wertykulator ręczny wymaga jednak dostępu do sieci elektrycznej. Wyróżnia się jednak bardzo cichą pracą silnika, a także nie powoduje emisji spalin, bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Natomiast dużo bardziej uniwersalne są wertykulatory spalinowe. Generują duży hałas oraz nie są ekologiczne, jednak nie ogranicza ich zasięg kabla. Dzięki czemu nawet duże powierzchnie trawnika można wertykulować w krótkim czasie.

Kiedy należy prowadzić wertykulację trawnika?

Najbardziej doświadczeni ogrodnicy praktykują wertykulację przynajmniej raz w ciągu roku. Można oczywiście wykonać to dwa razy w sezonie, wiosną oraz jesienią. Warto jednak przeprowadzać wertykulację w sytuacji, kiedy darń nie chłonie wody przez nadmiar w filcu. Może wynikać to również ze zbyt mocnego zbicia gleby lub korzeni. Wertykulacja po zimie jest niezbędna do tego, aby trawa mogła intensywnie rosnąć oraz rozpocząć wegetację. Istotne jest jednak, aby wertykulacja została przeprowadzona po koszeniu trawnika. Natomiast powtórna wertykulacja przeprowadzona we wrześniu lub październiku sprawi, że z trawnika usunięty zostanie mech, a także filc zgromadzony w ciągu lata. Wertykulator Stiga usuwa także resztki roślin, które mogłyby utrudniać dostęp do tlenu wody i światła. Nie należy jednak wykonywać wertykulacji za wcześnie, na przykład w marcu, gdyż wówczas zabieg mógłby negatywnie wpłynąć na wzrost trawy po zimie. Wykorzystując wertykulator marki Stiga można uzyskać nacięcia darni do głębokości około 30 mm. Jest to wystarczająca głębokość do tego, aby trawnik rozpoczął intensywny wzrost. Zabieg najlepiej prowadzi się na skoszonym oraz lekko wilgotnym trawniku. Nacięcia nie mogą być zbyt głębokiee. Ważne również, aby zostały wykonane równomiernie na całej powierzchni trawnika. W przypadku gęstej trawy oraz grubej warstwy filcu wertykulację warto przeprowadzić dwukrotnie lub nawet trzykrotnie.

O autorze

Author
Maciek

Miłośnik projektowania przydomowych ogródków

Wszystkie wpisy

Napisz komentarz